MD-B57018-120
1/3.2" Color CMOS 8 MP Basic
Ø 18 x 48.4 mm
Description
| 1/3.2" Color CMOS Camera with 3264 x 2448 @ 20 fps resolution. MISUMI Mini Front View Camera module with excellent low-light sensitivity |
Feature
| • 8 Megapixels (3264 x 2488 @ 20 fps) • 1/3.2" Color Color • View Angle 120° 68° / 120° (Optional) |
• White LED / High-Intensity White LED (Optional) • Interface USB 2.0 • USB 2.0 Type A Connector • Mini Camera, Compact Size and High Image Quality Camera Module |
Choose Model
✦ MD-B57018-120
✦ MD-B57018-120
※ MD-B57018-120 (Need Customized Request)
✦ FMD-B57018LH-120 (With LED / Dimmer + Snapshot and Freeze)
✦ MD-V57018LH-120 (With LED / Dimmer)
✦ MD-B57018LH-120 (With LED)
*For customizations, kindly email our sales team and specify your requests.
Add to Compare
Add to Inquiry
| Video Format | MJPEG / YUV |
| Image Sensor | 1/3.2" Color CMOS |
| Resolution | 3264 x 2448 @ 20 fps |
| Pixel Size (μm) | 1.4 x 1.4 |
| Image Area (mm) | 4.59 x 3.45 |
| Scan Mode | Progressive |
| Sensitivity | 0.65 V / (Lux-sec) |
| Dynamic Range | 60 dB |
| S/N Ratio | 36 dB |
| Shutter | Rolling |
| Lens |
2.9 mm / F 2.0 |
| View Angle | 120° |
| Focus Distance (mm) | Infinity |
| LED | N/A |
| Power Supply | DC 5V |
| Power Current | 170 mA |
| Interface | USB 2.0 |
| Dimension (mm) | 18 x 48.4 |
| • Non-Destructive Testing • Industrial Inspection • Drain Pipe Inspection • Pipeline Inspection • Automotive Inspection • Engine Valves Inspection • Robotic Inspection • Tube Inspection • Air Duct and Vent Inspection • Machine Inspection |
• Machine Vision • Aerospace Inspection • Aviation Inspection • Security Monitoring • Life Sciences • Search and Rescue |
Related Product Suggestion
Recently Viewed Item
Click here to manage the compare items
Items selected




