MX-B5407W-3K
1/5" Color CMOS 480p High Sensitivity
Ø 7 x 20.8 mm
Description
| 1/5" Color CMOS with 640 x 480 @ 15~30 fps pixel. MISUMI mini camera without infrared has high sensitivity and high performance. |
Feature
| • 480p Resolution (640 x 480 @ 15~30 fps) • 1/5" Color CMOS • View Angle 68° 34˚ / 57˚ / 58˚ / 65˚ / 66˚ / 68˚ / 71˚ (Optional) |
• High-Intensity White / White LED / IR 850 nm / IR 940 nnm LED (Optional) • 3 Wires Out • Mini Camera, Compact Size and High Image Quality Camera Module |
Choose Model
✦ MX-B5407W-3K
✦ MX-B5407W-3K
✦ MX-B5407LW-3K (With LED)
✦ MX-VB5407LW-3K (With LED / Dimmer)
※ MX-B5407W-3K (Need Customized Request)
*For customizations, kindly email our sales team and specify your requests.
Add to Compare
Add to Inquiry
| Video Format | NTSC / PAL |
| Image Sensor | 1/5" Color CMOS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Pixel Size (μm) | 4.2 x 4.2 |
| Image Area (mm) | 2.7552 x 2.0496 |
| Sensitivity (Lux.Sec) | Progressive |
| Dynamic Range | 71 dB |
| S/N Ratio | 38 dB |
| Scan Mode | Progressive |
| Shutter | Rolling |
| Horizontal Sync Freq. | 15.734 kHz / 15.625 kHz |
| Vertical Sync Freq. | 60 Hz / 50 Hz |
| Frame Rate (/ sec.) | 15~30 fps |
| Focus Distance (mm) | Infinity |
| LED | N/A (Optional) |
| Lens | 2.8 mm / F 3.9 |
| View Angle | 68° |
| Power Supply | DC 3.3 V |
| Power Current | 150 mA (Max.) |
| Microphone | N/A |
| • Non-Destructive Testing • Industrial Inspection • Drain Pipe Inspection • Pipeline Inspection • Automotive Inspection • Engine Valves Inspection • Robotic Inspection • Tube Inspection • Air Duct and Vent Inspection • Machine Inspection |
• Machine Vision • Aerospace Inspection • Aviation Inspection • Security Monitoring • Life Sciences • Search and Rescue |
Related Product Suggestion
Recently Viewed Item
Click here to manage the compare items
Items selected


