MD-T17204-41
1/10" Color CMOS 480p Basic
Ø 4.5 x 23 mm
Description
| 1/10" Color CMOS camera with 640 x 480 @ 30 fps resolution. MISUMI Mini Front View Camera module with excellent low-light sensitivity. |
Feature
| • 480p Resolution (640 x 480 @ 30 fps) • 1/10" Color CMOS • View Angle 40° 40° /59° / 65° / 100° / 113° (Optional) |
• White LED / High-Intensity White LED / IR 850nm / IR 940 nm (Optional) • Interface USB 2.0 • USB 2.0 Type A Connector • Mini Camera, Compact Size and High Image Quality Camera Module |
Choose Model
✦ MD-T17204-41
✦ MD-T17204-41
✦ MD-T17204LH-41 (With LED)
✦ MD-V17204LH-41 (With LED / Dimmer)
✦ FMD-V17204LH-41 (With LED / Dimmer + Snapshot and Freeze)
※MD-T17204-41 (Need Customized Request)
*For customizations, kindly email our sales team and specify your requests.
Add to Compare
Add to Inquiry
| Video Format | MJPEG / YUV |
| Image Sensor | 1/10" Color CMOS |
| Resolution | 640 x 480 @ 30 fps |
| Pixel Size (μm) | 2.13 x 2.13 |
| Image Area (mm) | 1.37 x 1.04 |
| Scan Mode | Progressive |
| Sensitivity | 1150 mV / (Lux-sec) |
| Dynamic Range | 66 dB |
| S/N Ratio | 36.02 dB |
| Shutter | Rolling |
| Lens |
2.34 mm / F 2.20 |
| View Angle | 40° |
| Focus Distance (mm) | Infinity |
| LED | N/A (Optional) |
| Power Supply | DC 5 V |
| Power Current | 90 mA |
| Interface | USB 2.0 Type 4 |
| Dimension (mm) | Ø 4.5 x 23 |
| • Non-Destructive Testing • Industrial Inspection • Drain Pipe Inspection • Pipeline Inspection • Automotive Inspection • Engine Valves Inspection • Robotic Inspection • Tube Inspection • Air Duct and Vent Inspection • Machine Inspection |
• Machine Vision • Aerospace Inspection • Aviation Inspection • Security Monitoring • Life Sciences • Search and Rescue |
Related Product Suggestion
Recently Viewed Item
Click here to manage the compare items
Items selected


