YD-B170M4-54
1/10.5" B/W CMOS 400p Low Temperature (USB 3.0)
Ø 4.6 x 6.5 mm
Description
| 400p resolution global shutter high speed mini camera with 1/10.5" Black and White CMOS Camera sensor and 50 degree lens. It can capture more than 200 frames per second. Optional high intensity LED allows capturing image in complete darkness. |
Feature
| • 400p Resilution (400 x 400 @ 120 fps) • 1/10.5" B/W CMOS • View Angle 54° 50° / 52° / 54° / 90° / 122° (Optional) |
• High-Intensity White LED / IR 850nm (Optional) • USB 3.0 Type A Connector • Mini Camera, Compact Size and High Image Quality Camera Module |
Choose Model
✦ YD-B170M4-54
✦ YD-B170M4-54
✦ YD-B170M4LH-54 (with LED)
✦ YD-VB170M4LH-54 (with LED / Dimmer)
✦ FYD-VB170M4LH-54 (with LED / Dimmer + Snapshot and Freeze)
※ YD-B170M4-54 (Need Customized Request)
*For customizations, kindly email our sales team and specify your requests.
Add to Compare
Add to Inquiry
| Video Format | MJPEG / YUV |
| Image Sensor | 1/10.5" B/W CMOS |
| Resolution | 400 x 400 @ 120 fps |
| Pixel Size (μm) | 3.0 x 3.0 |
| Image Area (mm) | 1.248 x 1.248 |
| Scan Mode | Progressive |
| Sensitivity | 2800 mV / (Lux-sec) |
| Dynamic Range | 66.5 dB @ 8x gain |
| S/N Ratio | 37.5 dB |
| Shutter | Global |
| Lens | 1.646 mm / F 2.88 |
| View Angle | 54˚ |
| Focus Distance (mm) | FID 400-100-Infinity |
| LED | N/A (Optional) |
| Power Supply | DC 5V |
| Power Current | 170 mA |
| Connector | USB 3.0 Type A |
| Dimension (mm) | Ø 4.6 x 6.5 |
| • Non-Destructive Testing • Industrial Inspection • Drain Pipe Inspection • Pipeline Inspection • Automotive Inspection • Engine Valves Inspection • Robotic Inspection • Tube Inspection • Air Duct and Vent Inspection • Machine Inspection |
• Machine Vision • Aerospace Inspection • Aviation Inspection • Security Monitoring • Life Sciences • Search and Rescue |
Related Product Suggestion
Recently Viewed Item
Click here to manage the compare items
Items selected



