MD-T5015-1028
1/4" Color CMOS 1944p Basic
Ø 27 x 62.4 mm
Description
| 1/4" Color CMOS camera with 2592 × 1944 @ 15 fps MJPG, @ 2 fps YUY resolution. The best choice MISUMI Tube camera for telescope camera application. |
Feature
| • 5.0 Megapixels (2592 × 1944 @ 15 fps MJPG, @ 2 fps YUY) • 1/4" Color CMOS • View Angle 180° 14° / 16° / 21° / 25° / 31° / 74° / 130° / 180° (Optional) |
• White LED / IR 850 nm / IR 940 nm (Optional) • USB 2.0 Type A Connector • Mini Camera, Compact Size and High Image Quality Camera Module |
Choose Model
✦ MD-T5015-1028
✦ MD-T5015-1028
✦ MD-T5015L-1028 (With LED)
✦ MD-V5015L-1028 (With LED / Dimmer)
✦ FMD-V5015L-1028 (With LED / Dimmer + Snapshot and Freeze)
※ MD-T5015-1028 (Need Customized Request)
*For customizations, kindly email our sales team and specify your requests.
Add to Compare
Add to Inquiry
| Video Format | MJPEG / YUV |
| Image Sensor | 1/4" Color CMOS |
| Resolution | 2592 × 1944 @ 15 fps MJPG, @ 2 fps YUY |
| Pixel Size (μm) | 1.4 x 1.4 |
| Image Area (mm) | 3.651 x 2.744 |
| Scan Mode | Progressive |
| Sensitivity | 5100 e- / (Lux-sec) |
| Dynamic Range | 63 dB |
| S/N Ratio | 85 dB |
| Shutter | Rolling |
| Lens |
1.05 mm / F 2.8 |
| View Angle | 180˚ |
| Focus Distance (mm) | Infinity |
| LED | N/A (Optional) |
| Power Supply | DC 5 V |
| Power Current | 170 mA |
| Connector | USB 2.0 Type A |
| Dimension (mm) | Ø 27 x 62.4 |
| • Endoscope Inspection Camera • Vehicle Repair & Maintenance • Household Cleaning & Maintenance • Underwater Exploration and Observation • Pipeline Investigation & Maintenance • Fire rescue search • Large precision instrument detection • Inspection of hard-to-reach • Inspection hard-to-see places • Earthquake Rescue |
• Machine Vision • Aerospace Inspection • Aviation Inspection • Life Sciences • Search and Rescue |
Related Product Suggestion
Recently Viewed Item
Click here to manage the compare items
Items selected




